Gıda Katkı Maddesinin Adı:

Değirmencibaşı Buğday Gluteni

Net Miktar:

1 kg

Fiziksel Yapısı:

Toz

Alerjen Bilgisi: 

Lot No:

Geriye dönük izlenebilirlik açısından, tüm hammaddelerin ve ambalaj malzemelerinin lot numaraları kayıtları tutulmaktadır. 

Ürünün lot numarası, ürün ambalajı üzerinde yer almaktadır.  

Gıda Katkı Maddesinin Fonksiyonel Sınıfı:

Proteinler

Gıda Katkı Maddesinin Elde Edildiği Kaynağın Adı:

Buğday

Gıda Katkı Maddesinin Eklenebileceği Gıdalar:

Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliğinde ve dikey tebliğlerde yer alan düzenlemelere uygun olarak, izin verilen bitmiş ürünlerde, ilgili sınırlamalar dikkate alınarak kullanılır.

Yönetmelik ve tebliğlerde gerekli bilgiye ulaşılamadığında, ilgili ülkenin kanun düzenleyici kurumlarına danışılabilir.

Özel Depolama/Kullanım Koşulları:

Kuru ve serin yerde ağzı kapalı olarak saklayınız.

Gıda İşletmecisinin Ticari Ünvanı ve Adresi:

Smart Kimya Tic. ve Dan. Ltd. Şti.

Ege Sanayi Sitesi Balatçık Mah. 8901/3 Sok. No:3/3AO Çiğli/İzmir tesislerinde üretilmiştir.

Üretici İşletme Kayıt No:

TR-35-K-047442

Menşei:

Türkiye (Gıdanın ana bileşeninin menşei, son ürün menşeinden farklıdır.)

Kullanım Talimatı:

Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliğine uygun olarak, üretilen veya üretimi planlanan bitmiş ürün ile ilgili dikey tebliğlerde yer alan; eklenebileceği gıdalar, kullanım koşulları, maksimum miktarlar ve kısıtlamalar dikkate alınarak kullanılmalıdır.

Türkiye dışındaki ülkelerde kullanım planlanıyorsa, ilgili ülkenin yasal mevzuatları göz önüne alınmalıdır.

Ürün performansı, üretim şartlarına, makine ve ekipmanların yapı ve performanslarına, mevsimsel değişkenlere ve diğer hammaddelere bağlı olarak farklılık gösterebilir. 

En uygun kullanım miktarı belirlenmeden önce, Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliğinde belirtilen kısıtlamalar mutlaka göz önünde bulundurularak, minimum miktarlarla denemeler yapılmalıdır.  

Kullanım Alanı/Satış Amacı:

Gıdada kullanım içindir.

Teknik Bilgiler:

Buğday ununun, su ile tam olarak karışımı neticesinde oluşan protein kompleksine gluten ya da vital buğday gluteni denir.

Vital buğday gluteni genel olarak % 75-­82 protein oranına sahiptir. Eklendiği ürünlerin besin değerini arttırırken, fonksiyonel protein oranını da arttırmaktadır.

Buğday ununda iki çeşit protein vardır: 

Gliadin ve glutenin.

Buğday unu ıslatıldığında, bu iki protein birbiri ile etkileşime geçer; ıslatılan unun yoğrulması neticesinde ise, esneklik ve yapışkanlık özellikleri öne çıkan bir gluten matrisi oluşur. (Ekmek hamurunun fırınlanma aşamasından önceki durumu buna örnek gösterilebilir.)

Gluten, unu zenginleştirmek, kalitesini ve su absorpsiyonunu arttırmak, karışım ve fermantasyon dayanıklılığını güçlendirmek amacıyla una eklenen en önemli ve gerekli katkı maddesidir.

Gluten içeren bir ürün pişirildiğinde, pişirme öncesine göre genişler. Bunun nedeni hamurun içindeki ısınan karbondioksit gazının, havanın ve buharın genişlemesi neticesinde, gluten proteinlerinin esnemesi ve bu gaz çeşitlerini hamurun içinde hapsetmesidir. Pişirme işlemi sürdükçe, ısı, esneyen ve esneme neticesinde genişleyen gluten proteinlerini parçalar ve pişirilen ürün istenilen nihai yapısını kazanır.

Yüksek lifli ürünlerde, kahvaltı gevreklerinde, makarnalarda, et ve deniz ürünlerinde ve vejetaryen ürünlerinde, gluten üretim ve pişirme kalitelerini arttırırken, bu ürünlerin besin değerlerini yükseltir, yapılarını güçlendirir, yapışkanlıklarını arttırır ve nem kaybını azaltarak, bu ürünlerin raf ömürlerini uzatır.

Un karışımlarına neden gluten katılmaktadır?

Bilindiği gibi buğdayın kalitesi (protein oranı) tohumluk seçimi, gübreleme yöntemlerindeki farklılıklar, toprak seçimi, iklim durumu, süne zararlıları, hastalıklar, vb nedenlerden dolayı yıldan yıla ve bölgeden bölgeye değişmektedir. Bazı seneler protein oranları standartlardan yüksek çıkarken, bazı seneler standartların altında çıkmaktadır. Standardı olmayan bir hammaddeden, standart kalitede bir ürün elde etmek de imkansızdır, bu nedenle her sene aynı standartta ve kalitede un üretebilmek için, un karışımlarına gluten katılmaktadır.

Uygulama Alanları: Un sanayi, kahvaltılık gevrekler, diyet ürünleri, bisküvi çeşitleri, bazı peynir çeşitleri, kaliteli makarnalar, pizza çeşitleri, hafif çerezler, vejeteryan menüleri, dondurulmuş hamur ürünleri, hayvan yemleri ve kozmetik sektörlerinde kullanılır.

Beslenme Bildirimi:

 Enerji ve Besin Ögeleri  100 g için
 Enerji

430 kcal

 1750 kj

 Yağ  5 g
 - Doymuş Yağ  0 g

Karbonhidrat

 8,1 g
 - Şekerler 1,6 g
 Protein  80,9 g
 Tuz  0,20 g

Join us

Find us at the office

Dankovich- Vrtiska street no. 104, 59430 Avarua, Cook Islands

Give us a ring

Michaelangelo Rygiel
+44 277 385 112
Mon - Fri, 10:00-22:00

Write us